Zdenka Brajković

Strašni izbori

         

O autoru:
Zdenka Brajković je rođena u Sarajevu, gdje je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a potom je, došavši za vrijeme rata u Pariz, završila studij slavistike, na INALCO-u.
Dopisnik lista Oslobođenje.

 

STRAŠNI IZBORI

Poslije dvadeset godina, fotograf Milomir Kovačević  Strašni je iz svojih fijoka izvukao dragocjene istorijske filmove i dao ih prvi put razviti. Prije 20 godina, vjerovatno nije ni mogao pretpostaviti koliko će vrijediti danas !
Jedno vrijeme je odlazilo a drugo, prijeteće se najavljivalo !
Sve počinje i završava Titovom slikom! Legendom i ubijenom legendom !
Uoči oktobarskih izbora u Bosni, sarajevska publika je mogla vidjeti izložbu « Strašni izbori »Milomira Kovačevića Strašnog. Svećano otvorenje je bilo 16, a promocija istoimenog kataloga 23. septembra Nekoliko važnih aktivnosti je takođe organizovano tom prilikom, kao što je i foto-škola kojom je rukovodio Strašni te okrugli sto o toj temi.
Od prvih demokratskih izbora u BiH do danas - uslovno rečeno 20 godina bh. Demokratije - izazov je za svakog hroničara! A Strašni to jest: angažovani umjetnik –fotograf čijem oku ništa ne promiče !
Galerija umjetnosti BiH bila je domaćin ovom događaju, koji je pobudio veliko interesovanje građana Sarajeva i svojom  aktuelnošću i vremepolovom u jedno doba, po svemu danas gledano istorijsko, doba koje je odlučilo sudbinu današnjice, a  kojom većina nije zadovoljna. U 500 kvalitetnih fotokopija ili kvalitetnih izlagačkih fotografija ispričana je istorija BiH u  ovom periodu, kroz događaje i portrete  ličnosti koje su uticali na vrtoglave promjene u  BiH.

Pitamo Strasnog kako je došao na ovu originalnu ideju i kako su zapravo nastajale fotografije, koje  su  uoči samih oktobarskih izbora hronološki progovorile o ovoj značajnoj epohi?

-  Sve se jako brzo dešavalo, nisam čak imao ni vremena da tu epohu ozbiljno tretiram, ali sam je zabilježio i ostavio da se poslije, možda jednog dana njome pozabavim. A i Instiktivno i zato što je moj aparat uvijek sa mnom …Danas je aktualiziran! Slegle su se stvari i došlo je vrijeme da se to pokaže.
Ali, naravno i tada sam osjećao da  to treba uraditi, trčao sam s jednog kraja na drugi, atmosfera se sama po sebi nametala! Tada sam radio u AS- u, pa sam toliko puta znao i « pobjeći » s posla i ljunjati po gradu da napravim fotke!
Tako danas imamo hronološki sve od « rata plakata » (pod tim nazivom je organizovana izložba u Crvenoj galeriji, a njen  jedan dio  prikazan u Parizu povodom 6. aprila), konvencije, koaliciju nacionalnih stranaka, pa zatim period predizborne šutnje, druženje u Holidej Innu i glasanje ! U stvari, u BiH smo prvi put tada bili  gospodari svoje sudbine. Prvi demokratski izbori !
Izložba, dakle, počinje ovako: sa Titovom slavnom slikom, 29. Novembra 1989, lijepo uokvirenom, namještenom u jednom izlogu, a završava pogođenim Titovim portretom 1992. Po Sarajevu padaju granate….
Na izložbi smo  vidjeli portrete Alije Izetbegovića, Stjepana Kljujića, Velibora Ostojića, Tarika Haverića, Zlatka Lagumdžije itd. Sa ekipom iz Asa, pravili smo sve portrete i objavili ih, pa su njihove fotokopije prikazane na ovoj izlozbi, » kaže nam Strašni, između Pariza i Sarajeva, gdje sve cešće priprema izložbe.
Izložba je paralelno prikazana i u Tuzli i Mostaru, a trebalo bi da se proširi i na Banjaluku i Goražde, a u saradnji sa Asocijacijom « Zašto ne ? » i Darkom Brkanom.
Prema riječima Strašnog, ideja izložbe je bila da pokaže značaj izbora i učešće svakog građanina u kreiranju budućnosti . 
-     Skoro 20 godina nakon prvih stranačkih izbora, namjera mi je bila da svakog od posjetilaca, slučajnih i namjernih prolaznika, svakog građanina podsjetim na to vrijeme i na ono koje mu je uslijedilo, te da kroz moj lični izraz, fotografiju, vratim u sjećanje ne tako davne događaje i podstaknem na razmišljanje o budućnosti. To bio bio moj skromni doprinos « .

Milomir Kovačevic Strašni je najpoznatiji bh. fotograf, hroničar svog vremena. Od kraja rata živi u Parizu, gdje je za svoj umjetnički angažman i rad na spajanju mostova između  dviju kultura dobio Orden legije časti za zasluge .
Izlagao je širom svijeta , i širom svijeta pričao o Sarajevu i BiH.  Ovo je njegova druga poslijeratna samostalna izlozba u Umjetničkoj galeriji BiH.

Zdenka BRAJKOVIC